Eksotiske frukter i Oslo
Om de eksotiske fruktene som kan kjøpes i Oslo og hvordan man skal behandle frø for å få dem til å vokse.
Mangostan (Garcinia mangostana) kalles "Fruktenes dronning", og gjemmer en smaksopplevelse under det læraktige skallet. Foto: Axel Dalberg, NHM
Botanisk hage kan vise fram planter fra tropiske egner som ikke kan dyrkes utendørs. Av og til setter de også frukt i veksthusene våre. Men mange av Oslos borgere glemmer at det er rike muligheter for å kjøpe tropiske frukter i byens grønthandlere og innvandrerbutikker.
På lokale markeder i land med varmere klima er det ofte et kjempeutvalg av frukt å få kjøpt. Selv om bare en liten del av dette mangfoldet er tilgjengelig i Oslo, er det likevel mer å velge i enn de fleste forestiller sig. Alle kjenner avokado og mango, men det er ikke mange som kjøper durian eller mangostan.
På dette arrangementet vil vi vise frem så mange eksotiske frukter som vi kan få fatt i til anledningen, og fortelle hvordan frøene skal behandles for å få dem til å spire. Barn og unge får sjansen til å plante utvalgte frø, og ta dem med hjem for å få dem til å vokse. Mange har sikkert allerede prøvd å få en avokado til å spire, men det er også mulig å få frø til å spire fra de fleste frukter som er i handelen i Oslo. Vi har juksa litegranne og allerede spirt noen frø, slik at man får se hvordan de unge plantene ser ut. Mange av dem kan bli kjempestore under de rette vekstforhold. F.eks. er mango og durian store trær.
I det nye utstillingsveksthuset, som forhåpentlig snart kommer på statsbudsjettet, får Botanisk hage muligheten til å vise besøkende enda mer av verdens planterikdom, som er en viktig ressurs – ikke minst for fruktspisere.
Demonstrasjon ved tropebotanikerne Finn Ervik og Axel Dalberg samt gartnere fra Botanisk hage, NHM.
"Fruktenes Konge": durian (Durio zibethinus, kultivaren "Mon Thong"). Axel Dalberg synes den smaker guddommelig, mens andre mener den er grusom. Lukten er så kraftig at den er forbudt på hoteller og offentlig transport i opprinnelseslandene. Foto: Axel Dalberg, NHM
Bildegalleri
Alle disse fruktene ble kjøpt i butikker på Grønland i Oslo i januar-februar.
Foto: Axel Dalberg.





























